Искачување на ОЛИМП - Митикас и Стефани (30.09 - 01.10.2017)

ОЛИМП - клубска акција од отворен тип (30.09 - 01.10.2017)

30.09.2017 (сабота)
- 04:00 - поаѓање од паркинг спроти Саем
- Превоз до подножјето на Олимп, Горциа 1000 мнв. Искачување до платото на музите и сместување во планинарски дом G.Apostolidis на 2700 мнв.
01.10.2017 (недела)
- Искачување на врв СТЕФАНИ (2909 мнв) – врв МИТИКАС (2.918 мнв). Спуштање од планината и кратка посета на Паралија. Поаѓање за Скопје во попладневните часови.

________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Задолжителна опрема: Планинарски чевли со тврд ѓон, шлем, јакна за заштита од ветер и дожд (капа, ракавици). Соодветна исхрана за ваков тип на акции (суво овошје, 1,5 л. вода, изотоник, енергетски барови, сендвич... Во домот има можност за набавка на храна/пијалоци)

Максимален број на учесници: 8

ЦЕНА – 3500 денари (Превоз и ноќевање во планинарски дом, организација и водство на акцијата)

* Еден лиценциран водич е одговорен за најмногу 5 учесници на акцијата согласно пропишаните стандарди.


ПРИЈАВУВАЊЕ и УПЛАТА до 25.09.2017 (или до пополнување на местата)


Контакт: 070/390-540 (Алек) и 078401702 (Дејан) / Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.


Водичи на акцијата: Александар Кирковски и Дејан Тодевски

* Акцијата е со средно тежинско ниво и се минуваат околу 24км распоредени во два дена. Сепак поради големата денивелација и наместа карпест технички терен потребно е соодветно планинарско искуство. За полесно и побезбедно искачување и спуштање на карпестите делови водичите ќе носат и постават јаже на одредени секции.

 

 

Sky Bet by bettingy.com

За нас

Logo Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со млади членови, и создавање на комплетно планинарски образовани членови. Структурата на членови е различна, од искусни алпинисти и планинари до млади членови со мало искуство. Наш најистакнат член е... Повеќе