Курс за Ориентација

По првиот дел од теренската обука организиран од Мила во Градскиот парк на 21.02.2009, на 25.02.2009 (среда) продолжува Курсот за ориентација со предавање после редовниот состанок од 19ч, и тоа од 19:30ч во Сојузот на студенти, на мезанинот од Палата Унија (се влегува од задна страна на зградата - влезот е наспроти главниот влез на студентскиот дом Кузман)

Љуботен, декември 2008

08.12.2008 година, понеделник, ден неработен, празник дупли, Св. Климент и прв ден Курбан Бајрам. Редно е да се одбележи како што треба. Договор беше групата која је пријави за денодневната акција на Љуботен да се најде кај „Броз Кафе“ во 07.00 часот.

Прво зимско качување - Церипашина

Скопското утро на 22 ноември 2008 година не ни најавуваше идеално време онаму каде што според договорот на состанокот пред четири дена требаше да се упатиме – на Шара. Врнеше дожд, беше ладно, во воздухот се чувствување мирисот на снегот.

Еден убав сон, Новогодишен на Матка

Ветрот ширеше студенило. Капките дожд го освојуваа просторот. Решително инсистирав да се држиме до планот, да не се откажуваме уште пред да тргнеме. И стигнавме до почетокот на насоката. Големите камени блокови владееа со блесокот на водените копја. Застрашувачка убавина.

Љуботен 01-02 ноември 2008

Според договорот се собравме во сабота попладне во 16 часот, со оглед на тоа што имаше неколку откажувања бевме доволно за во една кола. Мала, ама јака екипа од четири члена на КПС Македон : )

Скопска Црна Гора

Во неделата наутро во 6 и 30 се најдовме со планинарската тајфа кај новата автобуска станица. На небото сеуште немаше знаци од новиот ден. Така во темнина, по долгата саботна вечер, расонувањето тешко одеше. Дојде време и се качивме во автобусот број 61, упатен кон Скопска Црна Гора.

Четири алпинисти

Овој викенд, 6, 7 и 8.12.2008 година, јас и Игор, и уште два гостина на нашето друштво, Емилија и Елена, го поминавме на Даутица.

Чеплес - Солунска Глава - Караџица - Водно

Петок 19.09.2008
Се започна во петокот попладне кога една мала група од 6 члена на КПС Македон се собравмe пред железничка станица Скопје. Се сместивме во купето и тргнавме кон Богомила (едно од поголемите Велешки села кое за жал од ден во ден се повеќе се запоставува и пропаѓа).

Есен на Китка

Есен во планина.. па има ли нешто поубаво отколку поглед на боите на шумите во планина, кога само есента може да ги искомбинира од илјадници нијанси, од жолта, па до таму некаде пурпурна.

Трескавец, Маркови кули 20-21.10.2008

Епа вака. Се собравме во 6:15 утрото. Сите 12 луѓе. Си фативме воз кој oдеше до Прилеп и тргнавме. Вагоните беа со купеа за спиење, па некои од нас и си се доспаа.


Notice: Undefined variable: app in /home/makedonm/public_html/templates/yoo_avenue/warp/systems/joomla/layouts/pagination.php on line 12

Notice: Trying to get property of non-object in /home/makedonm/public_html/templates/yoo_avenue/warp/systems/joomla/layouts/pagination.php on line 12
Sky Bet by bettingy.com
weather

Битола

7°C

Охрид

10°C

Тетово

7°C

Велес

7°C

clenstvo
Членарината за година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе