Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/makedonm/public_html/images/akcii/2010/korabseptemvri2010

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/akcii/2010/korabseptemvri2010

Искачување на Кораб, 05.09.2010

Традиционалното искачување на Кораб, за една група започна во саботата, со Љуботен, каде временските неприлики изразени со целодневен дожд и густа магла не дозволија да го искачиме врвот.

Одлично прибежиште ни беше планинарскиот дом и домаќинот Мите. Вечерта се упативме кон караулата на Кораб, сите петмина, ги поставивме шаторите, а останавме до доцна во ноќта. На мене, Дарко, Тамара, Аце и Боби, вечерта ни се придружија и Дејан и Ивана.

Сабајлето ветуваше убаво време. Така и беше цел ден. Тргнавме различно, кој рушеше рекорди, кој не, кој не дочека да ги дочека автобусите каде беше голем дел од нашето друштво. Да не пропуштам некој, а некој и не ги ни сретнав во целата гужва. Дејан, Петар, Ана, Никола + 3, Марија,Елена, Дејан 2, Тања.

Нагоре, прекрасно. Ретка чисто убава глетка на сите планини кои го опкружуваат Кораб, а и многу подалеку. Змија од луѓе до врвот и назад.

Честитки до освојувачите!

Искра

{gallery}akcii/2010/korabseptemvri2010{/gallery}
Sky Bet by bettingy.com

-2°C

Скопје

Облачно

Влажност: 74%

Ветер: 14.48 km/h

  • 03 Јан 2019

    0°C -2°C

  • 04 Јан 2019

    -1°C -3°C

clenstvo
Членарината за 2019 година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе