Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/makedonm/public_html/images/akcii/2010/kitkafev2010

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/akcii/2010/kitkafev2010

Врв Красна

Утринското февруарско сонце ја разгалуваше патеката од село Горно Количани кон месноста Красна на планината Китка на досега најмногубројната прошетка во организација на КПС Македон. Учествуваа 27 планинари.

Иако зимското сонце брзо беше покриено од облачното небо, неверојатните глетки кон планинските побелени венци на Шар Планина, Кораб, Караџица, Јакупица и Голешница речиси ни беа на дофат. Со јасните снежни височини пловевме низ времињата. Китка во зима е незаборавна. Полустопениот снег на ливадите ја најавува пролетта, а веќе и кокичињата и качунките полека се будат. Гордо исправените букови дрвја трпеливо ја чекаат својата нова облека. Кривулестата снежна патека не доведе до врвчето Красна. Уште еден поглед кон блиските далечини чиишто ледени врвови го допираа небото. Денот мина, а не забележавме.

П.С. Благодарност до сите учесници во дружбата. Посебно за високиот степен на убаво однесување и исклучителната дисциплина. Браво за девојките за дополнителната убавина.

Никола

{gallery}akcii/2010/kitkafev2010{/gallery}
Sky Bet by bettingy.com

-2°C

Скопје

Облачно

Влажност: 74%

Ветер: 14.48 km/h

  • 03 Јан 2019

    0°C -2°C

  • 04 Јан 2019

    -1°C -3°C

clenstvo
Членарината за 2019 година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе