Предновогодишно на Љуботен, 30.12.2012

Го одбравме Љуботен како последна акција за годината која измина и не згрешивме. Во неделата во 6 часот појдовме од Скопје, заедно со Димац и се упативме кон Старо Село, од каде започнавме со искачување во 7:30 часот.

Предновогодишна прослава 28.12.2012

Во пресрет на Новата 2013 год. ПК “Македон” организираше заедничка  предновогодишна прослава  во ресторанот  “Четири Анѓели”.

Кампување на Церепашина 15 - 16.12.2012

По најавата на редовниот состанок на ПК “Македон” за организирање на зимско искачување на Титов Врв и ноќевање на самиот врв, викендот  тројцата пријавени членови: Петар, Алек и Аце,  решивме да ја реализираме акцијата.

Традиционално одбележан “Денот на планината” 09.12.2012

По повод “Светскиот ден на планината”, прогласен од страна на Обединетите Нации на 11 декември, во 2003 год. членовите на ПК “Македон” и оваа година учествуваа во акцијата, организирана од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија.

Папрадиште – Роденденска забава – Солунска Глава 24 - 25.11.2012

По предлог на Аце својот роденден да го прослави во Папрадиште, се собравме 12 планинари во 8:00 час. пред поштата кај Новата железничка станица.  Распоредени во 3 возила: Аце, Дуле, Јорг и Петар; Цаци, Лина, Оле и Дуле – Шулц и Ирена, Влатко, Боге и Љупчо. Од Патишка Река преку Солунска Глава за с. Папрадиште пешки тргнаа Алек и Дејан – БТ.

Солунска Глава – Плавник - Нова Година 29.12.2012 – 01.01.2013

Членовите на ПК “Македон” организираа заедничка прослава за Нова Година во планинарскиот дом во с. Папрадиште. Според однапред договореното, на паркингот пред Железничката станица со комбе тргнавме: Душко, Боге, Петар, Ана Маткова, Снеже, Виктор од Кочани, Никола, и членовите на ПД “Два Камна” од Кичево: Гордана и Роко. По пристигнувањето во домот, веднаш започнавме со планирање на планинарските акции, кои беа предвидени за недела и понеделник.

Кампување на Караџица 22-23.12.2012

Втор викенд по ред одлучуваме да логоруваме на поголема надморска височина, а овој пат, одлуката падна тоа да биде на падините на Караџица. Поради обврски на дел од групата во саботата појдовме нешто подоцна, околу 12 часот, во состав: Аце, Петар, Боби и Алек. Колата ја оставивме во селото Патишка Река од каде во 13:20 часот натоварени со доста опрема и големи ранци се упативме кон висорамнината под Остри Врв, каде требаше да ги поставиме нашите шатори.

Понеделнички кон Остри Врв 10.12.2012

После викендот со интензивни врнежи од снег, за понеделник имаше одлична временска прогноза со ведро и сончево време. Меѓутоа, во работен ден тешко беше да се собере екипа за во нова планинарска авантура, па останавме двајца. Изборот падна на Остри Врв како наша дестинација.

Меморијален марш “ЧЕТИРИ АЛПИНИСТИ” 07-09.12.2012

Како што беше најавено на редовниот состанок на ПК “Македон”, двајца членови на клубот: Атанас Стојковски и Слободан Јовановски - Боби, се приклучивме на меморијалниот марш – “Четири aлпинисти”.

Боговињско езеро - Бориславец (2.675 м.н.в.) 18.11.2012

Шар Планина или Шара, еден од најголемите и највисоките планински масиви во Македонија, со чудесните богатства кои ги поседува, а посебно со грамадноста на својата маса, претставува вечен предизвик за веќе докажаните и успешни, но и за помладите, неискусни планинари, како мене :).


Notice: Undefined variable: app in /home/makedonm/public_html/templates/yoo_avenue/warp/systems/joomla/layouts/pagination.php on line 12

Notice: Trying to get property of non-object in /home/makedonm/public_html/templates/yoo_avenue/warp/systems/joomla/layouts/pagination.php on line 12
Sky Bet by bettingy.com
weather

Битола

7°C

Охрид

10°C

Тетово

7°C

Велес

7°C

clenstvo
Членарината за година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе