Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/makedonm/public_html/images/akcii/2012/vodnomatka09122012

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/akcii/2012/vodnomatka09122012

Традиционално одбележан “Денот на планината” 09.12.2012

По повод “Светскиот ден на планината”, прогласен од страна на Обединетите Нации на 11 декември, во 2003 год. членовите на ПК “Македон” и оваа година учествуваа во акцијата, организирана од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија.

Иако има неколку комбинации за овој настан, се решивме овој пат за подолгата патека Водно – Матка. Тргнавме од вообичаеното место, полициската станица во 9 час. Времето на почетокот беше  ладно, а веќе на самиот врв се појави и магла. По кратко собирање со останите членови, продолживме по сртот, кон Матка. Веќе беше доста ладно, дуваше северен ветер и имаше доста снег - вистинска зимска идила. Се движевме умерено, со чести застанувања, уживајќи во убавите пејсажи. На местото наречено Кота, направивме мала пазуа и потоа, полека почнавме да се движиме кон Шишевски манастир.

Околу 13 часот, пристигнавме во ресторанот на Матка, каде имаше многу други планинари. Набрзина каснавме од преубавото гравче, пробавме од грееното вино, и веќе мораше да се враќаме со автобус за Скопје.

Се гледаме и следната година!

Петар

Лина

{gallery}akcii/2012/vodnomatka09122012{/gallery}

Sky Bet by bettingy.com

-2°C

Скопје

Облачно

Влажност: 74%

Ветер: 14.48 km/h

  • 03 Јан 2019

    0°C -2°C

  • 04 Јан 2019

    -1°C -3°C

clenstvo
Членарината за 2019 година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе