Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/makedonm/public_html/images/akcii/2013/4alpinisti2013

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/akcii/2013/4alpinisti2013

15-ти Меморијален марш „4 Алпинисти“

На 15-тиот по ред меморијален марш на Солунска Глава, во чест на четворицата алпинисти кои го загубија животот во снежна лавина во 1998 година, заминавме шест планинари од нашиот клуб : јас – Алек, Дуле-Шулц, Дарко, Атанас, Емилија и Адријана. Во планинарскиот дом “Чеплес” пристигнавме во петок во вечерните часови и времето го искористивме за дружба со останатите планинари, која заврши околу полноќ.

Наредното утро, според планот направен од организаторот, појдовме во 8 часот сите заедно во колона од околу 50 планинари.

На Горна Бабина Дупка пристигнавме по два часа пешачење, а се задржавме кусо, поради студениот северен ветар и ниските температури на планината.

По полагањето венец и оддавањето почит на загинатите алпинисти, поголемиот дел од групата појде назад кон Чеплес, додека околу 10-15 планинари продолживме кон врвот Солунска Глава.

Движејќи се со солидно темпо на врвот бевме на пладне и се задржавме само 15-тина минути, за да се освежиме со топол чај и направиме неколку фотографии.

Во Чеплес се вративме во 14 часот, на вкусно планинарско гравче обезбедено од организаторот. Вечерта беше резервирана за проекција на филмот во чест на загинатите алпинисти, а потоа и дружба до раните утрински часови.

Наредното утро, неколку планинари уште еднаш појдовме до врвот Солунска Глава, а временските услови беа малку поповолни од саботните. По враќањето од врвот се спакувавме, се поздравивме со останатите планинари и го напуштивме Чеплес - до некоја следна авантура.

Александар Кирковски

Дуле Петрушевски - Шулц

{gallery}akcii/2013/4alpinisti2013{/gallery}
Sky Bet by bettingy.com

-2°C

Скопје

Облачно

Влажност: 74%

Ветер: 14.48 km/h

  • 03 Јан 2019

    0°C -2°C

  • 04 Јан 2019

    -1°C -3°C

clenstvo
Членарината за 2019 година во ПК Македон изнесува 400 денари, вклучувајќи и осигурување до 3000 мнв.

Повеќе
about
Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје функционира уште од 2008 година. Целта на клубот е омасовување посебно со...

Повеќе